Tradycyjnie po mszy św. przez Domachowo przemaszerował barwny korowód, który wmaszerowując pod scenę dał sygnał do otwarcia festiwalu. Na scenie zaś działo się bardzo dużo. Na początek widowisko „Cztery Pory Roku” przygotowane z okazji jubileuszu przez Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic w oparciu o scenariusz Krzysztofa Polowczyka i Anny Chudej. Spektakl poruszał tematykę cykliczności (zarówno samego życia jak i dorocznych prac i obrzędów), na której opierało się życie na dawnej wsi biskupiańskiej. Swoje miejsce w przedstawieniu znalazły wszystkie zespoły biskupiańskie działające w gminie Krobia, a więc: Dziecięcy Zespół Biskupiański z Przedszkola Samorządowego „Pod Świerkami” w Krobi, Dziecięcy Zespół Biskupiański z ZSPiG w Krobi, Zespół „Młodzi Biskupianie” z ZSPiG w Starej Krobi oraz Grupa Teatralna „Na Fali”. Widowisko zakończyło się wspólnym wiwatem, po którym życzenia zespołowi złożył burmistrz Krobi Sebastian Czwojda wraz z przewodniczącym rady miejskiej Łukaszem Kubiakiem w imieniu samorządu, a potem kolejni zaproszeni goście.

Dwukrotnie na scenie zaprezentowała się Kapela Słowackich Gajdoszy. Muzycy zaprezentowali między innymi aż dwa instrumenty znajdujące się na światowej reprezentatywnej liście dziedzictwa niematerialnego UNESCO: gajdy słowackie i fujarę pasterską. Z kolei dwie odmiany dudy białoruskiej zaprezentował dudziarz i pisarz Vital Voranau z Białorusi. Rodzimy folklor zaprezentowały zespoły: Chojnioki z Chojna, Borkowiacy, Zespół Ludowy Studzianna oraz Zespół Regionalny im. Anny Markiewicz z Bukówca Górnego. Występy sceniczne zakończyła wieczorna potańcówka, w której oprócz kapel biskupiańskich zagrały: Kapela koźlarska Adama Kaisera z Przyprostyni, Kapela spod Poznania oraz Kapela Dudziarska „Sokoły” z Kościana.

Kolejnym międzynarodowym akcentem na festiwalu była delegacja z Węgier. Na festiwalowej scenie uroczyście podpisane zostało porozumienie partnerskie między gminami Krobią i Révfülöp. Uświetnił je występ węgierskiego chóru, który specjalnie na tą okazję przygotował znaną polską piosenkę „Szła dzieweczka do laseczka”. Okazale prezentowało się też stoisko węgierskie pod sceną, przy którym każdy mógł spróbować m.in. tradycyjnej węgierskiej zupy gulaszowej.

Swoje kulinarne talenty w Biskupiańskiej Gospodzie zaprezentowały również panie z kół gospodyń w Domachowie, Starej Krobi, Potarzycy, Niepartu, a także z grupy „Kryza” oraz „Biegaj z Krobią WOMEN”. Zapłatą za przysmaki z kół gospodyń był datek do puszki w ramach zbiórki publicznej „Zbiórka dla Marcina”. Porcją udźca festiwalowych gości uraczył Zakład Mięsny Kaczmarek z Pępowa, zaś coś słodkiego znaleźć można było na stoisku Piekarni-Ciastkarni Jesiak z Krobi.

Festiwal miał również bardzo różnorodną ofertę dla dzieci. Poza strefą zabaw z dmuchanymi zamkami można było pobawić się także przy stanowisku młodzieży z Młodzieżowej Agencji Kulturalno-Rozrywkowej lub skorzystać z gier i zabaw przygotowanych przez firmę Gaz-System. Prawdziwą gratką była też możliwość spróbowania swoich sił w dojeniu krowy przy stoisku Łaciatej Wsi. Niespodziankę sprawiła Grupa Rekonstrukcyjna „Żarno” przygotowując bardzo rozbudowane stoisko ukazujące życie dawnej wsi. Tradycją już stało się także „Kino w stodole”, w którym projekcje rozpoczęły się wieczorem. Nie zabrakło stoiska Gminy Krobia, na którym nabyć można było wydawnictwa regionalne, a wśród nich najnowszą płytę audio Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic pt. „Wesele Biskupiańskie”.

Festiwal Tradycji i Folkloru w Domachowie kolejny rok z rzędu okazał się być największą w regionie imprezą promującą lokalne dziedzictwo kulturowe. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania wielu osób i organizacji, a także wsparcia sponsorów. W tym roku byli nimi: Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A., PPUH Zakład Mięsny Marian Kaczmarek z Pępowa, Piekarnia-Ciastkarnia Jesiak z Krobi, Gmina Gostyń oraz Powiat Gostyński. Patronami medialnymi imprezy byli: TVP3 Poznań, Radio Poznań, telewizjagostyn.pl, Życie Gostynia. VII Festiwal Tradycji i Folkloru jest częścią projektu „Piewcy Biskupizny” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowy patronat nad festiwalem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.