Kościół p.w. św. Michała Archanioła

Według tradycji, pierwszy kościół w Domachowie powstał w roku 1256, która to data odczytana została ze starego dzwonu podczas wizytacji ks. Rogalińskiego w 1777 roku.

Do tej pory fundację obecnego kościoła przypisywano biskupowi Adami Konarskiemu, który dokonać tego miał w roku 1568. Dziś, dzięki najnowszym odkryciom wiemy, że kościół zbudowany został w roku 1369, co oczywiście nie wyklucza istnienia na tym miejscu jeszcze wcześniejszych świątyń.

W 1586 roku została przybudowana murowana kaplica naprzeciwko zakrystii z inicjatywy Andrzeja Krajewskiego, dziedzica Krajewic i zarazem archidiakona krajowskiego i kanonika poznańskiego. W roku 1930 dzięki staraniom proboszcza Jana Ludwiczaka kościół odnowiono oraz powiększono o wieżę i boczną nawę.

Budowla jest najstarszym drewnianym kościołem w Polsce oraz zarazem najstarszym kościołem konstrukcji zrębowej na świecie.

Wewnątrz znajdziemy liczne zabytki. Rokokowy ołtarz główny z połowy XVIII w. kryje w sobie najcenniejszy z nich – gotycką pietę z ok. 1400 roku. Rzeźba ukryta jest za zasuwą, którą zdobi obraz koronacji NMP z XVIII w. W barokowym ołtarzu bocznym znajdziemy obraz patrona świątyni św. Michała Archanioła z ok. 1700 roku. W XVIII-wiecznym ołtarzu w kaplicy zobaczyć można klasycystyczny obraz św. Barbary z początku XIX w. Warto również zwrócić uwagę na barokową ambonę oraz chrzcielnicę z XVIII w. oraz pokrywające sufit malowidła.

W kościele znajdziemy nawiązania do folkloru biskupiańskiego. Jest to obraz Matki Boskiej w biskupiańskim stroju oraz przeniesiony z kaplicy cmentarnej tryptyk przedstawiający dzień sądu ostatecznego.

Podczas prac konserwatorskich w 2018 roku dokonano sensacyjnego odkrycia. Pod wierzchnim odeskowaniem wnętrza kościoła ukryta były dawne, XIV-wieczne ściany pokryte polichromią figuralno-ornamentową. Polichromie te o tematyce biblijnej wyróżniają się bogatą tematyką i kolorystyką, stanowią unikatowy na terenie Wielkopolski przykład malarstwa z końca XVI w.

Rewelacja tego odkrycia spowodowała, że w przeciągu jednego roku jubileuszowego obchodzono w Domachowie w 2018 roku – 450 lecie Kościoła, a w 2019 roku – 650 lecie. Bez wątpienia jest to najstarsza znana, integralnie zachowana budowla drewniana w Polsce.

Zapraszamy do odwiedzenia strony Parafii w Domachowie. Znajdują się tam zdjęcia naszego Kościoła między innymi z prac konserwatorskich przedstawiające odkryte polichormie oraz w niesamowicie ciekawy sposób opisana historia tego wyjątkowego miejsca.

Obejrzyj film: "Szlakiem Drewnianych Kościołów - Domachowo"

 

Biskupiański Gościniec
Tutaj dowiesz się wszystkiego o Gościńcu

 

Stara Kuźnia
W przygotowaniu

 

Pozostałości wiatraka koźlaka

Wiatrak kozłowy w Domachowie zbudowany został w roku 1747. Położony w południowej części wsi, przy drodze w kierunku Sułkowic. Nie mamy informacji o pierwszych młynarzach, w XIX w. po uwłaszczeniu koźlak był własnością Niemców, byli to kolejno: Springer, Stahn i Tscheushner, który był młynarzem aż do końca II Wojny Światowej. Po wojnie młynarzem był Józef Marciniak, który operował wiatrakiem do połowy lat pięćdziesiątych. Wtedy to w Domachowie przeprowadzono elektryfikację, a wiatrak ostatecznie zakończył działalność.

Wiatrak z biegiem lat uległ zniszczeniu i do dziś zachował się jedynie sam kozioł.